Dünya Kuraklıkla Mücadele Ederken Ay’da Bulunan Yeni Su Kaynağı Umut Işığı Olabilir mi?

Çinli bilim insanları Ay’a gönderdikleri Chang’e 5 aracının örneklerinde yeni bir su kaynağı buldular. Buna göre Çin’in ay misyonu tarafından dünyaya getirilen, ayın her tarafına dağılmış küçük cam boncukların içinde hapsolmuş sulara rastlandı. Tüm bunlar Ay’da yaşam var mı, sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Dünya kuraklık ve susuzlukla mücadele ederken acaba ilerde başka su kaynakları insanlığa umut olabilir mi? Gelin, birlikte bakalım…

Kaynak: https://www.chinadaily.com.cn/a/20230…

Bilim insanları ayın yüzeyinde mikroskobik cam boncuklara gömülü yeni bir su kaynağı buldular.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü’nden araştırmacıların liderlik ettiği ekip, Chang’e 5 aracı örneklerinin ay yüzeyinde çarpmalarla dışarı atılan erimiş malzemenin soğumasıyla oluşan cam boncukların yüksek miktarda su içerdiğini belirledi.

Çinli araştırmacılar bunun bir gün geleceğin astronotlarının içme suyu, solunabilir havası ve hatta roket yakıtı üretmesine yardımcı olabilecek bir kaynak olduğunu belirtti.

17 Aralık 2020’de Dünya’ya dönen Chang’e 5 sondası, Ay yüzeyinden ağırlıklı olarak kayalar ve topraktan oluşan toplam 1.731 gram Ay örneği almıştı.

Önceki çalışmalar kapsamında bazı Ay araştırmacıları, Ay topraklarında bu su döngüsünü tamponlama kapasitesine sahip henüz tanımlanamayan bir su rezervuarının var olduğu sonucuna vardıklarını açıklamışlardı.

Çin’in Chang’e-5 iniş aracı, Ay’a dağılmış küçük cam boncukların içinde hapsolmuş suyu başarıyla Dünya’ya getirerek bu tezi doğruladılar.

Ay’daki yeni su kaynağının nasıl oluştuğu ise Nature Geoscience’da yayınlanan bir çalışma ile açıklandı.

Ay’da yüzeye düşen asteroidlerin enerjisiyle oksijen içerikli cam boncukların oluştuğu ve ardından Güneş rüzgarlarıyla gelen hidrojenle birleşip su oluştuğu belirlendi.

Araştırmaya buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Bulunan yeni su kaynağının Ay’daki kraterlerden sürekli gölgede olanlarda bulunana ek bir kaynak olduğu da belirtildi.

Bu demek oluyor ki Ay’daki su miktarı zannedilenden daha fazla…

Bulgular doğrultusunda yapılan hesaplamalar Ay’da 270 trilyon kilo su bulunuyor olabileceğine işaret ediyor.

Bilim insanları on yıllardır ayda suyun varlığını incelediler ve sonunda olumlu bir sonuç alındı. Veriler kaynağın işlenip toplanabilirse Ay’a kurulacak bir üs için fazlasıyla yeterli olabileceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir