E-Devlet Kapısı’ndan Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

İkameti deprem bölgesinde yer alan vatandaşlarımızın e-Devlet Kapısı üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde adres değişikliğinde bulunmaları için şu adımları izlemesi gerekir;

-e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “adres değişikliği” yazılır.

-Çıkan sonuçlardan “Adres Değişikliği Bildirimi” dijital hizmeti seçilir.

-Adres değişikliğini, kendi adınıza ya da aynı konutu paylaştığınız aile fertleriniz adına yapabilirsiniz. Yapacağınız işleme uygun tercihte bulunduktan sonra taşınma tarihi seçilerek “Devam Et” butonuna tıklanır.

Sadece kendiniz için adres bildiriminde bulunacaksanız:

-Açılan sayfada adres bildirim türü seçilir ve taşınılan yerleşim yerine ait adres bilgileri doldurularak “Devam Et” butonuna tıklanır.

Kendiniz ve aynı konutu paylaştığınız aile fertleri için adres bildiriminde bulunacaksanız:

-Açılan sayfada, adres bildiriminde bulunacağınız kişinin T.C. Kimlik numarası, Adı ve Soyadı girildikten sonra ekle butonu ile kişi “Adres Beyanı Yapılacak Kişiler” listesine eklenir ve “İlerle” butonuna tıklanır.

-Açılan sayfadan bildirim yöntemi seçilir.

Mobil imza ya da elektronik imzası bulunmayan vatandaşlar e-Devlet Kapısı’na kayıtlı telefonları üzerinden SMS ile doğrulama yöntemini seçebilirler. “SMS ile Doğrulama” yöntemi seçilerek T.C. Kimlik Kartının seri numarası veya Nüfus Cüzdanın seri ve cüzdan numarası aralarında boşluk bırakılmadan ilgili alana girilir ve “Devam Et” butonuna tıklanır.

e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı telefon numaranıza gelen SMS’te bulunan doğrulama kodu ilgili alana yazıldıktan sonra “Doğrula” butonuna tıklanır.

Açılan sayfadaki bilgiler kontrol edilip yasal bilgilendirme metni onaylandıktan sonra “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak adres değişikliği bildirimi işlemi tamamlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir