‘Her yıl olduğu gibi yan yanayız’

 

ÇİĞDEM YILMAZ/İSTANBUL- Yürüyüş öncesi saat 16.00’dan itibaren Taksim ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar kapatıldı, TOMA’larla güvenlik önlemi alındı. Beyoğlu Kaymakamlığı İstiklal Caddesi’nde herhangi bir etkinliğe izin verilmeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda, İstanbul Valiliği, M2 metrosunun Şişhane istasyonu İstiklal Caddesi giriş-çıkışı ve F1 Taksim-Kabataş Füniküler hattının işletmeye kapatılmasına karar verdi.

Akşam saatlerinden itibaren Cihangir’de toplanan kadınlar sık sık, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’, ‘Geceleri de, meydanları da, sokakları da terk etmiyoruz’, ‘Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz’, ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ sloganları attı. Bazı kadınlar müzikler eşliğinde dans etti.

Kadınlar adına yapılan açıklamada “Her yıl olduğu gibi burada el ele, yan yana bir aradayız. Mücadelemizden, hayatlarımızdan, birbirimizden, feminist bir dünya kurma tahayyülümüzden vazgeçmiyoruz. Öfkeliyiz, yastayız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın ardından kadınlar dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir