TBMM Başkanı Kurtulmuş, Cakarta’da Nahdlatul Ulama’yı ziyaret etti

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Endonezya’nın en büyük Müslüman sivil toplum örgütlerinden Nahdlatul Ulama Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA’nın 9. Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Cakarta’da bulunan Kurtulmuş, Nahdlatul Ulama Başkanı Yahya Cholil Staquf ile görüşmesinde, Endonezya’nın Filistin ve Gazze konusunda hassas olduğunu, yakın zamanda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı Cakarta’da büyük bir miting yapıldığını hatırlattı.

Siyasetin en temel unsurlarından birinin halkın gücü olduğunu belirten Kurtulmuş, bu gücün kullanılarak Gazze’de yaşanan insanlık dramları konusunda hükümetlere baskı yapılması ve dünyada İsrail’in yalnızlaştırılması gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, Batı’daki birçok ülkenin, İsrail’in bu katliamı da aşan soykırımına karşı sessiz kaldığını ancak ilk defa Batı dünyasında halkların Filistin’e destek mitingleri düzenlediğini, bunun da zihinlerde bir dönüşüme işaret ettiğini kaydetti.

Uluslararası sistemin güç üzerine kurulu olduğunu, bu nedenle adaletsiz bir küresel sistemin bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına birçok ülkenin karşı çıktığını ancak beş ülkenin veto gücü nedeniyle İsrail’e karşı uluslararası toplumun karar alamaz bir hale geldiğini ifade etti.

Yeni bir dünya sisteminin kurulmasının zaruri olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Türkiye olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere her platformda “Dünya beşten büyüktür” diyerek yeni ve adil bir dünya sisteminin kurulmasının gerekliliğini vurguladıklarını aktardı.

İstiklal Cami ziyareti

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Cakarta’da, Güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olan İstiklal Camisi’ni ziyaret etti.

Cami hakkında ilgililerden bilgi alan Kurtulmuş, camiye gelen Endonezyalı Müslümanlarla da sohbet etti.

Ziyarette, Türkiye-Endonezya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş ile Türkiye’nin Cakarta Büyükelçisi Talip Küçükcan da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir