TFF Başkanı Büyükekşi: Faruk başkan böyle bir kişi değildi

Ankaragücü – Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e gerçekleşen saldırı gündemdeki yerini koruyor. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından açıklamalar yaptı.

TFF Başkanı, Süper Lig’de 19 Aralık Salı günü 17. hafta karşılaşmalarının, ertelendiği için bu hafta sonu yapılmayacak 16. hafta karşılaşmalarının ise 10 Ocak 2024 haftasında oynanacağını da belirtti.

“Biz Faruk başkanı yıllardır tanıyoruz” diyen Büyükekşi, “Böyle biri değildi. Bir sağlık durumu oldu. Ne olduğunu bilmiyoruz ama bizim konumuz bu değil” dedi.

Büyükekşi’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ: Halil Umut Meler bizim için sadece bir hakem değil uluslararası arenalarda kendisiyle iftihar ettiğimiz gurur duyduğumuz bir hakemimiz. İyi bir aile babası ve iyi bir insan. Bugün konuşacağımız hiçbir şey hakemimiz zalimce tekmelenirken, iki eliyle siper alıp yerde sürüklendiği fotoğraftan başka bir şey söyleyemez. Bu güzel oyunun içinde asla ve asla şiddete yer yoktur. 11 Aralık Pazartesi akşamı oynanan MKE Ankaragücü-Rizespor maçında yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez. Saha içerisinde ve saha dışında benzer olaylara sıfır tolerans göstereceğimizi, hakemlik müessesine yapılacak saldırı veya orantısız baskıya hiçbir şekilde izin vermeyeceğimiz hatırlatır bugünkü yönetim kurulu toplantısında aldığımız kararları kamuoyuna sunmak istiyoruz.

PFDK YARIN KARARINI AÇIKLAYACAK: Dün yönetim kurulumuzla birlikte hastaneye gittik. Çok şükür iyileşiyor kendisi de iyi görünüyor. Bugün taburcu oldu. 12 günlük bebeği Ege ile ailesine kavuşuyor. Allah böyle bir acıyı Halil Umut Meler’e diğer hakemlerimize ve futbolun tüm paydaşlarına yaşatmasın. İlk andan itibaren olayla ilgili talimatlarını veren sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. İçişleri Bakanımız, Aile Bakanımız ve Adalet Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte reform yaparak tüm konulara müdahil olmaya başladık. O gün nasıl futbol ailesiyle tek vücut olduysak bugün de kısır tartışmaları bir kenara bırakıp tek vücut olmak zorundayız. Olayım sorumluları ile ilgili yüce Türk adaleti gereğini yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Hukuk müşavirliği sevkleri dün yapmıştır. PFDK, yarın gereğini yaparak Perşembe günü kararını açıklayacaktır.

“Disiplin talimatlarımızda devre arasında bazı değişiklikler yapma kararı aldık. Hak mahrumiyet ve para cezasına ek olarak ilave yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz. 6222 sayılı kanunda ilgili değişikliklerin yapılması hususunda TFF de yerini alacak. Medyada futbol atmosferine zarar veren yayınlar ile ilgili RTÜK ile yaptığımız anlaşma artarak devam edecektir. Tüm liglerdeki maçların süresiz ertelendiğini açıklamıştık. Bugün aldığımız kararla 19 Aralık günü tüm ligler yeniden başlayacaktır. Birbirimizi şikayet etmek yerine bir olarak, birlik olarak, sağduyu ile birlik-beraberlik içinde hep birlikte başarılı olacağımıza inanıyoruz. Birlikte başaracağız demiştik. Türk futbolunun geleceği için atılması gereken adımları atmaya, çözülmesi gereken sorunları çözmeye camiamızla yapmaya devam edeceğiz. Futbolun tüm paydaşlarıyla yapacağız. Olayın olduğu saatten itibaren bu süreçte bize destek veren FIFA Başkanı Infantino, UEFA Başkanı Ceferin ve UEFA Hakem Komitesi Başkanı Collina’ya teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hukuk kurulu müşavirliği maçların ardından Salı günleri sevkleri yapıyor. TFF yönetiminin karar alma yetkisi yok. Yetki, bağımsız olan PFDK’da… Bütün sevkler oraya yapılıyor. Yarın toplanacaklar. İlgili maddelerden sevkler yapıldı. Gerek izinsiz sahaya girme gerekse de hakeme şiddet gibi… Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ile ilgili sevkler yapıldı. Diğer kişiler de sevk edildi. Takım olarak Ankaragücü sevk edildi. Perşembe günü PFDK tarafından açıklanacak.

MELER’İN HAKEMLİĞİ BIRAKMASI GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL: Hakemler dün bir resmi açıklama yaptı. Hepimiz insanız. İnsan psikolojisi o günkü ruh halleri çok kötüydü. Biz de bu kararı alırken gerek kamuoyunu gerekse de hakemlerimizin tutumlarıyla ilgili bir görüşme yaptık. Hafta sonu burada bir kamp yapılacak. Psikolojilerinin eski hale getirilmesi için büyük bir çalışma olacak. Hepsi empati yapıyor. Özellikle Türk futbol dünyasının paydaşları var. Futbol kulüplerimiz, hakemlerimiz, futbolcularımız, yöneticilerimiz ve TFF ayrılma bir bütün. Bunlar olmadan bu saydıklarım tek başına bir görev yapamıyor. Biz gerekenleri anlattık ve hakemler de mütabık kaldı. Halil Umut Meler, UEFA ve FIFA’nın saygın hakemlerinden biri. EURO 2024’te görev almasını bekliyoruz. Hamburg’ta Rossetti ile bir görüşme yaptık. Halil Umut Meler’in hakemliği bırakması gibi bir durum söz konusu değil. Destek olmamız lazım. Bu konuda gerekli çalışmaları hep birlikte yapacağız.

FARUK BAŞKANI TANIYORUZ BÖYLE BİRİ DEĞİLDİ: Biz Faruk başkanı yıllardır tanıyoruz. Böyle biri değildi. Bir sağlık durumu oldu. Ne olduğunu bilmiyoruz ama bizim konumuz bu değil. Konu adalete gitmiştir ve gereken yapılmıştır. Biz gereken sevkleri hem Faruk bey hem Ankaragücü ile ilgili yaptık. Disiplin Kurulumuz geçtiğimiz dönemlerde ne karar verildi. Onlar karar verecek. Bizim onlara bir şey deme yetkimiz yok. Nasıl mahkemelere bir bakan veya cumhurbaşkanı müdahale edemiyorsa biz de hukuk kurulumuza müdahale edemiyoruz. Bizim üst kurulumuz Tahkim. Tahkim’e gidilir eğer PFDK kararlarıyla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyorsa Tahkim yapar. Benim bir şey söylemem bir yönlendirme olur. Bu yüzden bir şey söylemek istemiyorum.

BU HAFTA OYNANMASI GEREKEN MAÇLARI 10 OCAK’TA OYNATACAĞIZ: Güvenlik ile ilgili mutlaka yeni bir gelişme olacak. Tüm paydaşlar dedim açıklamamda. Güvenlik ile ilgili her türlü kararın alınması konusunda bir talebimiz var. Adalet Bakanımızla yaptığımız görüşmede dün itibariyle gerekli çalışmalar başladı. Kulüplerimizle de görüşüp onların görüşünü alacağız. Sadece hakemlerimiz değil bazen futbolcularımız veya yöneticilerimize saldırılar olabiliyor. Biz bu hafta oynanması gereken maçları 10 Ocak’ta oynatacağız. 10 Ocak’ta 1. Lig, 2. Lig ve diğer liglerde de maçlar ertelendi. Onların tarihlerini de yayınlayacağız. Salı ve perşembe günü oynanacak maçlar normal fikstürdeki maçlar. Bu hafta oynanacak maçları 10 Ocak tarihine erteledik. Bizim şu anda bu konunun dışında çok acil gündem maddelerimiz var. Özellikle kulüplerimiz ekonomileriyle ilgili büyük sıkıntılarımız var. Play-Off gibi önemli gündem maddelerimiz var. Yabancı oyuncu sayısıyla ilgili önemli kararlarımız var. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Ne olmuştu?

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, 11 Aralık akşamı 1-1 berabere kaldıkları Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi.

Maç sonrası sahaya inerek maçın hakemine şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile sahaya inen taraftarlar hakkında, “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” ve “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama” suçlarından Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi saldırı nedeniyle tüm liglerdeki maçların süresiz olarak ertelendiğini açıkladı.

Olayın ardından hastaneye giden Koca, emniyet güçlerinin gözetiminde hastanede tedavi gördü. Ardından gözaltı işlemleri hastanede yapılan ve ilk ifadesi hastanede alınan Koca, Ankara Batı Adliyesi’ne sevk edildi. Hakeme saldırıda bulunan ve gözaltına alınan K.Ç. ve Ş.Y.Ş. de Ankara Batı Adliyesi’ne getirildi. Bu arada, soruşturma kapsamında 3 kişi daha gözaltına alındı. Koca’nın da aralarında olduğu 3 kişi tutuklandı. Faruk Koca ifadesinde, “Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlarından dolayı bu olay gelişmiştir. Amacım hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti, bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez” dedi.

Yaşananlar sonrası MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca görevinden istifa ederken yönetim kurulu oy birliği ile İsmail Mert Fırat’ı yeni başkan seçti. Koca’nın yanı sıra sarı-lacivertli kulübün 5 idarecisi ve 7 görevlisi Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi. (SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir