Bitay: ‘Bitcoin, Ekim ayına hızlı başladı…’

“Lider kripto para birimi Bitcoin, son zamanların en iyi hafta sonunu geçirdi ve Ekim ayına güçlü bir başlangıç ile başladı. 28.450$ seviyelerine kadar yükselen ve an itibariyle 27.805$ civarından alıcı bulan Bitcoin, geçtiğimiz haftayı %6,5’lik, Eylül ayını ise %5’lik bir yükseliş ile kapatarak S&P 500, Nasdaq, Altın, Borsa İstanbul gibi birçok majör yatırım aracından daha iyi bir performans gösterdi. Eylül ayının son haftasında yaşanan bu güçlü yükselişin öncüsü olan lider altcoin Ethereum ise haftayı %9’luk bir primle ve son zamanların en yüksek hacim verisiyle kapattı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kripto piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Ekim ayları kripto paralar için genellikle olumlu gelişmelerin ve fiyat hareketlerinin yaşandığı bir dönem olarak öne çıkarken son dört yılda ekim ayında pozitif getirinin yaşandığı da dikkat çekici bir veri. Kısa sürede inşa edilen bu olumlu risk iştahının sürmesi halinde Bitcoin için 30.000$’ın Ethereum için ise 2.000$’ın ana direnç seviyeleri olduğunu belirtmekte fayda var. Nitekim Bitcoin’in gördüğü 28.450$ seviyeleri son altı haftanın en yüksek rakamı olurken hacimlerde %100’lük bir artış görüldü. Günlük hacimler 20 milyar dolar seviyelerinden 45 milyar dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Altın başta olmak üzere değerli madenlerdeki geri çekilme öne çıkarken Bitcoin’in tam tersine güçlü yükseliş gerçekleştirmesi de dikkat çekti. Zaman zaman altın ile olan korelasyonu öne çıkan Bitcoin’in geçen hafta sert bir şekilde tersine körele hareket göstermesi de yatırımcıların risk algısının arttığına işaret ediyor. Nitekim geçtiğimiz hafta ve hafta sonunda piyasanın yükselişini destekleyen birçok done de mevcut.

Örneğin bugün de dahil olmak üzere geçtiğimiz hafta görülen güçlü yükselişin en önemli sebebi Ethereum ile ilgili gelişmeler ve Ethereum vadeli kontratlarında olağanüstü bir hacim yükselişi olarak öne çıkıyor. Ethereum öncülüğünde gerçekleşen yükselişin en önemli sebebi Invesco Galaxy, ProShares, BitWise ve VanEck gibi önemli fonların Ethereum vadeli ETF taleplerini SEC’e yöneltmesi ile Valkyrie’nin Ethereum vadeli ETF’ini 29 Eylül’de işleme açması oldu. Son dönemde günlük 2 ila 3 milyar dolar arası hacmin gerçekleştiği Ethereum’da hafta sonu olmasına rağmen 7 milyar dolara ulaşan günlük hacimler piyasadaki olumlu havanın itici gücü oldu. Ek olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde birçok yatırım fonu şirketinin Ethereum vadeli ETF başvuruların ila da bulunması Ethereum özelinden başlayarak piyasayı pozitif etkiledi. Nitekim Coinbase borsasının da hafta sonu Ethereum alımlarını artırdığı da görülüyor.

Origin Protocol (OGN)

Ogn, geçtiğimiz haftayı %68 yükselişle kapamasının ardından yeni haftaya da %5 civarında yükselişle başladı. Anlık olarak 0.1470$ seviyelerinden alıcı bulan Ogn için yükseliş hareketinin devam etmesi için 0.1583$ seviyesinin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından 0.1803$ ve 0.2115$ seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise sırasıyla 0.1364$ ve 0.1092$ destek konumunda olmaya devam ediyor.

Tellor (TRB)

Tellor, 26 Ağustos tarihinden bu yana %500 üzerinde artış gösterdi. Geçtiğimiz haftayı da %48 artışla kapatan Trb yeni güne 52.70$ seviyelerinde başladı. Olası yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için 56.69$ ardından da 60.30$ direnç seviyelerinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlaması önemli. Bu seviyelerin aşılması halinde 67.98$ seviyesi bir sonraki direnç olarak karşılanabilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 50.56$-48.97$ bandı aralığı destek bölgesi konumunda. Bu seviyelerin kırılması halinde 40.08$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bitay Araştırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir