Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyeye Bakan Mehmet Şimşek sitem etmiş: ‘Bu kadar vergiyi niye koyduk o zaman’

Gazete Pencere’deki yazısında “İktidar partisi, yerel seçim hazırlıkları, ekonomik kriz ve dış politikada kontrol edilemeyen gelişmelerle baş etmeye çalışırken, bütün bunların parti içinde ilginç yansımaları oluyor” diyen Babacan, “Bütçe açığını kapatmaya çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in emeklilere ikramiye konusunda sitem ettiği ortaya çıktı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da üç saat süren seçim toplantısı yaptığı anlatılıyor. AKP kulislerinde yok yok anlayacağınız” diye yazdı.

Babacan, yazısında şu ifadelere yer verdi:

ŞİMŞEK’İN SİTEMİ

Emekli ikramiyesinden başlarsak, tam bir krize dönen ikramiye ödemesi, çalışan emeklileri dışında tuttuğu için vatandaşların tepkisine çekmişti. AKP seçim öncesinde taban baskısıyla tüm emeklilere ikramiye ödemek zorunda kaldı. Emeklilere yapılacak düzenlemeler için ocak ayının beklenmesi gerektiğine inanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir kez daha yenildi.

BÜTÇE AÇIĞI SORUNU

Şimşek’in bütçe açığını kapatmak için bir süre önce yaptığı vergi düzenlemesini kastederek, “Biz 30 milyar lira gelir elde etmek için bu kadar vergiyi niye koyduk o zaman” dediği öğrenildi. Yerel seçim amaçlı çıkışlar ekonomi yönetimini rahatsız ediyor.

ERDOĞAN’IN İSTANBUL TOPLANTISI… TEVFİK GÖKSU ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKAN HERKESİ TEK TEK ARAMIŞ

Başka bir kulis bilgisi yerel seçimlerle ilgili. Öğrendiğimize göre, Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir toplantı yaptı. Dar katılımlı toplantıda İstanbul İl Başkanı Nuri Kabaktepe ve Tevfik Göksu’nun olduğu belirtiliyor. Üç saat süren toplantıya yönetimden kimse alınmamış. Bu arada, partide yapılan anketlerde şanslı görülmeyen Tevfik Göksu’nun adaylık ısrarı sürüyor. Göksu’nun partide adaylığına karşı çıkan herkesi tek tek arayıp, ‘Beni neden istemiyorsunuz’ diye ikna etmeye çalıştığı aktarılıyor.

YARGI KRİZİ YORUMLARI

İktidar ortakları arasında yaşanan Yargıtay krizi şimdilik yatışmış durumda. Bu konu, AKP’de değerlendirilirken, işin içinde MHP’nin olduğu görüşü ağırlık kazandı. Zamanlamanın amacı konusunda kesin bir fikir oluşmasa da bazı parti yöneticilerinin Yargıtay’ın tavrını eleştiren açıklamaları, içerde çok destek buldu. Arayıp tebrik edenlere, ‘Keşke siz de aynı tavrı gösterseydiniz’ diyenler oldu.

KENDİSİYLE ÇELİŞTİ

Ayrıca Yargıtay’ın bu kez itiraz ettiği kararın neredeyse aynısını 2023 Nisan ayında desteklediği, AYM’nin verdiği kararlara atıf yaptığı ve doğru yaklaşımın bu olduğunun altını çizdiği anlatılıyor. Kısa süredeki tavır değişikliğinin siyasi nedenleri olacağı yorumları yapılıyor.

KARTVİZİT MAKAMLARI!

Bu arada partide yine makam yaratma yarışı sürüyor. Genel başkanvekilliği görevine getirilen Efkan Ala ve Mustafa Elitaş’ın buraları genel başkan yardımcılığına çevirdiği anlatılıyor. Her ikisi de kendine yardımcı kadroları oluşturmuş. Tam 14 yardımcı atadıkları anlatılıyor. Şimdiye kadar genel başkanvekillerinin yardımcılarının olmadığı biliniyor. Saray danışmanları, genel başkan danışmanları, genel başkanvekilinin vekili derken, herkese makam yaratan şişkin ve hantal bir yapı oluşturulduğu şikayetleri var. Politika ve proje üretimi konusunda inisiyatifleri olmayan bu kadrolar, kullandıkları kartvizitleri sayesinde her kapıyı açıyorlar. Tek amaç da bu sanki…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir