Fed üyesi Kashkari’den faiz mesajı

Fed üyesi Neel Kashkari’ye göre ABD Merkez Bankası faizleri bu yıl bir kez daha artıracak.

Wharton School’da bir etkinlikte konuşan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ekonominin beklenenden güçlü olması durumunda faizleri de uzun bir süre yüksek tutabileceklerini kaydetti.

Fed faiz kararını veren Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı bulunan Kashkari geçtiğimiz hafta faiz kararıyla birlikte yayımlanan projeksiyonlarda bu yıl bir faiz artışı daha bekleyen üyeler arasında yer alıyordu.

Öte yandan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Fed’in faizi yüzde 7’ye yükselttiği en kötü senaryoya dünyanın hazır olmadığını söyledi. Times of India’ya röportaj veren Dimon ekonomi için faizlerin yüzde 5’ten yüzde 7’ye yükselmesinin yüzde 3’ten yüzde 5’e yükselmesine göre çok daha acı verici olacağını kaydetti.

Noktasal grafikte de bir artış sinyali çıkmıştı

Geçen hafta yaptığı toplantıda Fed faizi sabit tutma kararı alırken, yetkililerin para politikası patikasındaki beklentilerini yansıtan noktasal grafikte yılın geri kalan bölümü için bir faiz artışı sinyali çıkmıştı.

Kararın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Jerome Powell yetkililerin “uygun olması halinde oranları daha da artırmaya hazır olduklarını ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe doğru indiğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutmayı planladıklarını” söyledi.

Nötr faiz oranının mevcut tahminlerden daha yüksek olabileceğini belirten Powell, yine de politika yapıcıların bu konu hakkında şu aşamada bir kararı olmadığını ifade etti.

Powell, “Faiz oranlarında yaşananlar göz önüne alındığında ekonominin pek çok kişinin beklediğinden daha güçlü olduğunu söylemek doğru olur” dedi ve bunun nötr faizlerin aslında daha yüksek olması gerekmesinden ya da politika faizinin yeterince uzun süre boyunca kısıtlayıcı kalmamış olmasından kaynaklanıyor olabileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir