Resepsiyon menüsünde modern-yöresel buluşması

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA- Türkiye’nin her yerinden coğrafi işaretli ürünlerin seçilmesiyle tam üç günde pişirilen yemekler, Mardinli dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir ile Meclis aşçılarının elinden çıktı.

Demir, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Meclis Başkanımız ve hanımefendinin ricası üzerine ekip olarak geldik. Meclis’teki aşçı arkadaşlarla birlikte tasarladık. Türkiye’nin her yerinden coğrafi işaretli ürünleri seçerek menüyü oluşturduk. İstedik ki Türkiye’nin yöresel ürünlerini, tarım ürünlerini, yerel üreticilerini ön plana çıkaralım” dedi.

Davetlilerden tam not alan bazı yemekler isimleriyle de dikkati çekti: Diyarbakır çöreği üzerine kiraz sapıyla tütsülenmiş vişneli Erzincan tulum peyniri, yaban mersinli kaparili tahinli patlıcan salata, kruvasan içerisine Ezine peynirli kurutulmuş domatesli haydari, Baton tartolet üzerine krem fum ve sotelenmiş Manisa kuşkonmazı ve sarımsak havyarı, Kastamonu çemensiz pastırma ve Hakkari otlu peyniri ile Aydın inciri, yöresel peynirli vişne havyarı eşliğinde puf börek, zeytinyağlı kınalı bamya dolması, kuzu etli Kilis firik pilavı, Midyat sumak ekşili soğan dolma, Mardin bulgurlu teşt pilavı, vişne soslu bakla favalı zeytinyağlı incirli Urla enginar. Davetlilere içecek olarak ise limonata, reyhan ve kişniş suyu ikram edildi.

Kruvasan içerisine Ezine peynirli kurutulmuş domatesli haydari/ Zeytinyağlı sumak ekşili incir dolması/ Vişne soslu bakla favalı zeytinyağlı incirli Urla enginar/ Zeytinyağlı
kınalı bamya dolması/ Kastamonu çemensiz pastırma ve Hakkari otlu peyniriyle Aydın inciri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir