Rüşvet iddiasıyla gündeme gelen Bağlar Belediyesi’nde işçiler eylem yaptı

DİYARBAKIR – Diyarbakır Bağlar Belediyesi geçen hafta rüşvet iddialarıyla gündeme gelmişti. Başkan yardımcısı ve imar müdürü rüşvetten tutuklanırken, başkan hakkında ise yurt dışı yasağı getirildi. Bu sabah ise belediye önünde toplanan işçiler aldıkları düşük ücreti protesto eylemi gerçekleştirdi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bağlı Genel-İş Amed 2 No’lu Şube, Bağlar Belediyesi’yle yürütülen ek protokol çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine belediyenin önünde açıklama yaptı. İşçiler, ‘Protokol hakkımız söke söke alırız”, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘İnadına sendika inadına DİSK’ sloganları attı ve ‘Sefalet ücretine hayır’ pankartı açtı.

Açıklamayı Genel İş Amed 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Behçet Barut okudu. Barut, Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 13.684 TL., yoksulluk sınırının ise 44.573 TL olarak çok ibretlik rakamlara ulaştığını belirterek, Bağlar Belediyesi şirket işçilerinin ekim ayında artan vergi diliminden kaynaklı maaşlarının 12 bin TL olacağını söyledi.

‘VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ’

Behcet Barut, Bağlar Belediyesi yetkililerinin daha önce yapılan görüşmelerde sözlerini yerine getirmediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkede devam eden kriz karşısında belediye yetkilileri ile ücrette iyileştirme yapılması noktasında görüşmeler yapıyoruz. Hükümet tarafından kamu işçi, memur ve emeklilerinin bu krizden daha az etkilenmesi için yetmediği halde iyileştirmeler yapıldı, enflasyon farkları ödendi. Peki bizim aylardır görüşmelerimizden ne sonuç çıktı? Maalesef bir arpa boyu mesafe kat edilemedi. Belediye yetkilileri Nisan ayından beri defalarca söz vermesine, iyileştirme yapacağını söylemesine rağmen söyledikleri ‘işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözlerini yerine getirmemişlerdir. Ayrıca bu tartışmalar arasında belediye yönetiminin ihmalkârlığı nedeniyle promosyon hakkımız da elimizden alınmıştır.”

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Belediyede yaşanan rüşvet olayına da değinen Barut, “Bağlar belediyesi gelişim ve büyüklük açısından ülkenin en önemli belediyelerinden biridir. Hem ödenek hem de öz gelirleri bakımından çok büyük kaynakları olan belediyemizin nasıl suistimal edildiğine, rant ilişkiler üzerinden halkın, kamunun kaynaklarının gasp edildiği yönünde vahim iddialara ve bazı bürokratların tutuklandığına şahit olduk. Basında yer alan haberlere göre büyük paralardan söz edilmektedir. Belediye kaynakları bu şekilde suistimal edilemez, edilmemeli, buradan yetkililere çağrımızı bir kez daha yineliyoruz, emekçi arkadaşlarımız ve iradelerini yok sayanlara karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir